
| Parameter | Value |
|---|---|
| Length | 8.2 mm |
| Width | 5.3 mm |
| Termination | SMD/SMT |
| Max Operating Temperature | 85 °C |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Number of Pins | 24 |
| Height | 2 mm |
| Packaging | Reel |
| Thickness | 1.95 mm |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS | Compliant |
| REACH SVHC | No SVHC |
| Contact Plating | Gold |
| Number of Elements | 1 |
| Number of Circuits | 8 |
| Operating Supply Voltage | 5 V |
| Output Type | 3-State |
| Lifecycle Status | Active |
| Max Supply Voltage | 5.5 V |
| Min Supply Voltage | 2.7 V |
| Number of Channels | 8 |
| Number of Bits | 8 |
| Turn-On Delay Time | 6.7 ns |
| Operating Supply Current | 80 µA |
| Quiescent Current | 80 µA |
| Propagation Delay | 9.8 ns |
| Max Supply Current | 80 µA |
| High Level Output Current | -24 mA |
| Low Level Output Current | 24 mA |
| Logic Function | Transceiver, Translator |
| Number of Bits per Element | 8 |
| Direction(Counting Sequence) | Bidirectional |
| Number of Transceivers | 8 |
| Number of Outputs | 8 |
| Number of Output Lines | 8 |
| Number of Input Lines | 8 |
Stock: 7400
Distributors
pcbx
Unit Price$0.57782
Ext.Price$0.57782
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.57782 | $0.57782 |
| 10 | $0.45955 | $4.59550 |
| 25 | $0.41760 | $10.44000 |
| 50 | $0.37948 | $18.97400 |
| 100 | $0.34484 | $34.48400 |
| 300 | $0.31097 | $93.29100 |
| 500 | $0.28043 | $140.21500 |
| 1000 | $0.26209 | $262.09000 |
